Önceki yazılarımızda edebiyat ve dil anlatım ders içeriğinin Fatih Projesi’ne uyarlaması konusunda birkaç fikir beyan etmiştik. Bu yazımızda da aslında öğretmenlerin vazifesi olmayan ama fedakâr öğretmenlerimiz tarafından günde birkaç saatleri feda edilerek hazırlanabilecek sunumlar hakkında konuşacağız.

Siz de biliyorsunuz ki Fatih Projesi AKP hükûmetinin eğitime ne kadar iddi bir bütçe ayırdığının göstergesi. Tabii bu projenin doğruluğu yanlışlığı tartışılabilir. Fakat proje kapsamında sınıflara takılan akıllı tahtaların (etkileşimli tahta), okullara dağıtılan fotokopi makinaları ve tarayıcıların, internet bağlantılarının öğretmenlerin ve öğrencilerin işlerini kolaylaştırdığı, eğitime ciddi katkı sağladığı kimse tarafından inkâr edilemez.

Fatih Projesi kapsamında Ankara’da seçilen pilot okullardan birinde görev yaptığım için -haliyle Farih Projesi seminerleri erkenden aldığım için- ve bir edebiyat öğretmeni olarak internetten ileri düzeyde anladığım için, etkileşimli tahtaların okul ortamında çok faydalı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak birkaç sıkıntımız da yok değil.

Proje kapsamında akıllı tahtalar henüz sınıflara yeni takıldığı aşamada öğrencilerin bu etkileşimli tahtalara ciddi zararlar vereceği konusunda herkes hemfikirdi. Ancak biz, bu tahtalar ile geçirdiğimiz bir sene boyunca, ufak tefek ayar problemleri ve dokunmatik ekran sorunları dışında ciddî problemlerle karşılaşmadık. Bu da gerçekten öğrencilerimizin bu tahtaları sahiplenmesinden kaynaklanıyordu.

Gelelim en büyük problemimize: içerik.

Bu projenin belki de en çok eleştirilecek yönü akıllı tahtalara uyumlu içerik üretilememesi yönünde.

Elimizde MEB‘in verdiği ücretsiz kitapların PDF’si olsa da, hattâ yıllarca projeksiyon cihazı ile derslerde kullandığımız edebiyat sunumları, dil ve anlatım sunumları olsa da bu belgeler etkileşimli tahta mantığını tam olarak yansıtamıyor. Çünkü etkileşimli tahta -diğer adıyla akıllı tahta- bundan çok daha fazlası demek.

Diyelim ki,  “İletişimin önemi ve iletişim unsurları” konusunda bir ders sunumu hazırlamak isteyelim. Bunu power point ile yapmak istediğimizde yapacağımız tek şey bir arkaplan üzerine her sayfasına birkaç cümle ve bir resim gelecek şekilde toplasanız 15 dakikada hazırlanacak bir sunum olacaktır. Oysa etkileşimli tahta için içerik hazırlama programımız olan Starboard ile bu yapmak istediğimiz belki iki üç saatimizi alabiliyor. Peki neden?

Starboard programı ile yapmak istediğimiz birçok şeyi yapabiliriz. Söz gelimi konu girişinde bir resim ile öğrencilerin dikkatini çeker ve arkasından örnek bir olay okur ve öğrencilerin fikirlerini alabiliriz. Daha sonra programın çokluortam özelliği sayesinde (yani hareketle desteklenebilir birçok özellik) birkaç etkinlik yapabiliriz. Diyelim bir kelimenin üzerini bir kutucukla kapatabiliriz. Sonra ekranımızı hiç değiştirmeden öğrencilerimize bir video izletebiliriz. Yine en son öğrencilerimize SWF yani flash ile hazırlanmış bir uygulama yaptırarak öğrendiklerini pekiştirmelerini sağlayabiliriz. İşte bunları yapmak (metni hazırlamak, uygun videoyu bulmak, internetten indirmek vs. ) çok zaman alan şeylerdir. Bu bağlamda MEB’e büyük iş düşmektedir. Bugün birçok yayınevi kendi imkânları ile içeriğini etkileşimli tahtaya uyarlayabilecek hâle getirmiştir. Ancak MEB bu konuda hâlen bürokratik birçok engeli aşamamış, sözüm ona öğretmenlere ek külfet getirerek -hiçbir maddi katkı sağlamadan- hazırladığınız içeriği bize gönderin diyebilme cesaretine ulaşmıştır.

Neyse, bizim konumuz siyaset yapmaktan öte faydalı işler yapmaktır. Aşağıda örnek olarak hazırladığım bir “dil ve anlatım dersi akıllı tahta sunumu”nu kullanımınıza sunacağım. Bu sunumu açabilmek için Starboard programının bilgisayarınızda yüklü olması gerekir.

“İletişimin önemi ve iletişim unsurları” örnek sunumunu buradan indiriniz.

Starboard programını buradan indiriniz.

Kaan Fakılı
6 Şubat 2013, Ankara.

Kaan Hoca tarafından yayınlandı

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir