Millî edebiyat akımının başlamasında etkili olan şairlerden Ali Canip Bey 1887’de İstanbul’da doğmuştur. Selânik’teki hukuk eğitimini son sınıfta bırakarak edebiyat ve felsefe öğretmenliği seçen Ali Canip, Genç Kalemler dergisinde yazılar yazar.

Hayatının bir döneminde Bursa milletvekilliği ve Türk Tarih Kurumu üyeliği yapmıştır.

Ali Canip Yöntem’in Edebî Kişiliği

Genç yaşta şiir yazmaya başlayan Ali Canip, “Geçtiğim Yol” isimli bir şiir kitabı yayımlamış ancak şiir yazmayı sürdürmemiştir. Onun için söyleyebileceğimiz en mühim şey Genç Kalemler dergisidir. Çünkü onu biz yazdığı eserlerle değil girdiği fikir tartışmaları ile tanırız. Kendini ve ömrünü Millî edebiyata, Yeni Lisan Hareketi’ne adamıştır.

Cenab Şahabettin ile ciddi bir tartışmaya girer ve bu tartışmasını “Millî Edebiyat ve Cenap Beyle Münakaşalarım” ismiyle 1918’de yayımlar.

Milli Edebiyat ve Yeni Lisan dediğimiz zaman Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp ile birlikte akla gelecek üçüncü isim Ali Canip Yöntem’dir.

Ali Canip Yöntem’in Eserleri

Şiir: Geçtiğim Yol
Nesir: Millî Edebiyat ve Cenap Beyle Münakaşalarım, Ömer Seyfettin Hayatı ve Eserleri, Türk Edebiyatı Antolojisi, Edebî Nevilerle Mesleklere Dair Malumat, Epope

Kaan Hoca tarafından yayınlandı

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir