Fatih projesi gündeme geleli epey zaman oldu. Bu projenin olumlu ve olumsuz yönlerini sık sık dile getirdim. Bu yüzden bu konuda çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ancak edebiyat akıllı tahta ders notları konusunda söylemek istediğim birkaç şey var. Bu özellikle edebiyat öğretmeni arkadaşlarıma, meslektaşlarıma tavsiye niteliğinde olacaktır.

Hepimiz biliyoruz ki, Fatih Projesi’nin sınıf ortamında iki ayağı var. Bunlardan ilki etkileşimli tahta öteki ise öğrencilere ve öğretmenlere dağıtılan tablet bilgisayarlar.

Şu anda pilot okullarımızın tamamında, tabletler mevcut değil ancak etkileşimli tahtalar mevcut. Bu sebeple ilk karşılaştığımız sıkıntılar işin akıllı tahta kısmındadır.

Daha evvelki yazımda da değindiğim gibi edebiyat öğretmenlerimizin, dil anlatım öğretmenlerimizin yaşadığı en büyük problem içerik üretme, içerik kullanma konusunda. Bunu aşmak için meslektaşlarıma birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum:

1. Zambak Yayınları gibi birkaç yayınevi kendi edebiyat konu anlatımı kitaplarını etkileşimli tahtaya uyarlamış. Bir arkadaşım aracığıyla inceleme fırsatım oldu. Buraya kadar çok güzel ancak içeriği size bir flash bellek aracılığıyla veriyorlar ve flash belleği almak için de bir sınıfınızdaki öğrencilerin tamamına kitap aldırmanız gerekiyor. Yani ortalama 25 tane edebiyat soru bankası veya dil ve anlatım soru bankası satın almanız gerekiyor. Bu da size ne kadar etik gelir bilemem, bana hiç gelmediği için bu seçeneği eliyorum.

2. Mevcut bilgisayar bilgimizle -ki birçok edebiyat öğretmenimiz sadece word, power point düzeyinde bilgisayar bilgisine sahiptir- bir şeyler yapabilmek için mesela internette ders ders akıllı tahtaya uyumlu sunum aratabiliriz. İllâ ki Starboard programı ile oluşturulmuş olması şart değil. Mesela power point ile hazırlanmış sunumları bu tahtalarda pekâla kullanabiliriz. En azından MEB içerik hazırlayana kadar.

3. MEB’in komisyon kitapları ve derslerde kullanılan diğer kitapların PDF’sini  “Meb edebiyat, dil anlatım ders kitapları” sayfamızdan indirerek derslerde kullanabilirsiniz.

4. İnternete bağlı etkileşimli tahtalar aracılığıyla www.kolayedebiyat.com adresindeki içeriklerin tamamını kullanabilirsiniz. Örneğin Fecr-i Âti Deneme Sınavı akıllı tahta sayfamızı akıllı tahtada açıp, sayfayı büyüterek rahatlıkla sınıfta örnek soru çözebilirsiniz.

Diyeceğim o ki meslektaşlarım, yeter ki biz kullanmak isteyelim, MEB adam akıllı bir şeyler hazırlayana kadar bunlarla idare edebiliriz.

Kaan Hoca tarafından yayınlandı

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir