Fatih Projesi, bildiğiniz gibi AKP hükûmetinin, “fırsatları arttırma ve teknolojiyi iyileştirme hareketi” adı altında hayata geçirmeye başladığı bir projedir. Bu proje ile her öğrenci birer tablet bilgisayara sahip olacak, her sınıfta etkileşimli tahta olacak ve okullar teknolojik olarak tam donanıma sahip olacaktır. Projenin iyi ya da kötü yönlerini tartışmayı bir kenara bırakarak ben bizzat alanım dahilinde bu projenin edebiyat eğitimine ve dil anlatım eğitimine nasıl yansıyacağı üzerine dikkat çekmek istiyorum.

Siz de taktir edersiniz ki edebiyat başta olmak üzere sosyal bilimlere ait bütün alt dallarda ezber temelli bir eğitim gereklidir. Buradaki ezberden kastım gerçek hayatta yansıtamayacağımız bilgilerin kitabî tanımını öğrenmek değil. Maksat bilgiyi ilk kaynağından öğrenmek, onu içselleştirmek ve hayata yansıtmaktır.

Okuma ve anlama temelli edebiyat / dil anlatım dersinin öğretiminde görsel, hareketli materyallerden yararlanmak bilginin kalıcılığı açısından son derece önemlidir. Bu sebeple akıllı tahtalar edebiyat öğretimi ve en az geometri kadar uygulamalı bir ders olan dil anlatım dersi için önemli bir materyaldir. İşte bu sebeple edebiyat öğretmenleri derslerinde ders içeriklerine dair materyalleri mutlaka kullanmalıdır. En azından şiir ile ilgili bir konuyu işlerken öğrencilerine bir şiir dinletmelidir. Bu kalıcılık açısından son derece önemlidir.

Bir diğer husus da edebiyat dersi bir müzik ya da resim dersi gibi sanat yönü ağır olan bir derstir. Bir müzik dersinin ya da resim dersinin öğrencideki sanat yeteneğini geliştirmedeki rolü ne derece önemliyse edebiyat dersinin de rolü o derece önemlidir. İşte biz edebiyat öğretmenlerine düşen de her dönem bir şiir ezberletmek yerine öğrenciye şiiri sevdirmektir. Bu sebeple akıllı tahtalar edebiyat derslerinde mutlaka kullanılmalıdır.

N. Kaan Fakılı

03.02.2013

Kaan Hoca tarafından yayınlandı

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Sohbete katılın

3 yorum

  1. Arkadaslar ben simdi imam hatipteyim bir meslek lisesine gitmeyi düsünüyom eger gidersem tableti alırlarmı

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir