Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir yığın bürokratik işlemler, kâğıt israfları da rafa kalktı. Tabii teknolojiyi kullanma oranı kurumun bulunduğu konum ve kurumun başındaki kişiler ile de doğrudan alâkalı durumda.

Teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanan kurumlardan bir tanesi de ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi). Her sene milyonlarca kişi ile olan irtibatı ve insanların geleceğine dair umutlarının kritik noktası olması sebebiyle ÖSYM’nin teknolojiyi ileri düzeyde kullanması kaçınılmazdı zaten.

Bu yazımız ÖSYM’nin daha çok görevli işlemleri sistemi yani gis ile alâkalı olacak. Biliyorsunuz bu sistem sayesinde ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda görev almak isteyen öğretmenler eskiden okullarında adına açılan imza kâğıtlarını istiyorum veya istemiyorum şeklinde imzalar, kâğıtlar ÖSYM’ye gider ve buna göre görev dağıtılırdı.

GİS ‘in yani Görevli İşlemleri Sistemi ‘nin açılması ile tüm bu ayrıntılı işlemler, kâğıt ve zaman israfı bir kenara atıldı ve yepyeni bir sisteme geçildi.

Yeni sistemde ÖSYM ‘nin yaptığı sınavlarda görev almak isteyen öğretmenler ve öğretim görevlileri okul idaresi tarafından kendilerine verilen bir şifre ile GİS ‘e girecek, her sınavdan önce belirli bir zaman diliminde açılan “görev almak istiyorum” seçeneği ile görev almak istediğini beyan edecek.

Görev onayı çıktıktan sonra gis yönetimi bölümünü şifreleri ile açacaklar ve buradan okul tercihinde bulunacaklar. Birkaç gün sonra da görevli olacakları okul belli olacak ve görevlerini yapacaklar. Tabii ücretler de buraya kaydedilen IBANN’a otomatik olarak yatacak.

Unutmayalım ki, gis ösym kayıt yaptırmak isteyenler okul idaresine başvuracaklar.

GİS ‘e ulaşmak için aşağıdaki resme tıklayınız:

gis giriş

 

Kaan Hoca tarafından yayınlandı

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Sohbete katılın

1 yorum

  1. konya ereğli yunusemre teknik ve Anadolu meslek lisesi öğretmeniyim. çok uzun süreden beri sınav görevi almıyorum . Her sınavda 2.3 oturum sınav görevi alan öğretmenler bulunmaktadır. Bu adaletsizliğe son verilmesini bekliyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir