Milli Eğitim Bakanlığı 2013’ten itibaren öğretmen atamaları için bazı alanlarda alan bilgisi sınavı getirmişti. Ancak KPSS tarihi yaklaşıyor olmasına rağmen ne ÖSYM tarafından ne de MEB tarafından alan bilgisi sınavıyla ilgili örnek bir soru, ders ağırlıkları yayımlanmıştı.

Bir şeyin ilk örneklerinin verildiği senelerde mutlaka birileri mağdur olacaktır. Çünkü önlerinde ne bir örnek, ne de net bir bilgi vardır. Bu onları zor durumda bırakmakta ve gelecekleri hakkında onları kara kara düşündürmektedir. Çok şükür ki bugün ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından bazı alanların hangi alt birimlerinden kaç soru çıkacağı, hangi yüzdeye sahip olacağına dair bir PDF yayımlandı. Aşağıda bağlantısını (linkini) vereceğimiz  sayfadan Öğretmenlik alan bilgisi sınavının örnek sorularına ve konu ağırlıklarına bakabilirsiniz. İşte ÖSYM’nin basın açıklaması:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve Devlet Personel Başkanlığı (DPB) arasında, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” kapsamında imzalanan protokol uyarınca yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin konuları ve test içindeki ağırlıkları ile ilgili olarak Merkezimiz tarafından alanında uzman kişilerden oluşturulan Komisyon çalışmalarını tamamlanmıştır.

2013 yılında Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında uygulanacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin (ÖABT) konu başlıkları ve konuların test içindeki ağırlıkları, sınav yapılacak alanlara göre ekte adayların bilgisine sunulmaktadır.

Testte yer alacak sorular hakkında fikir vermesi amacıyla, Merkezimiz tarafından sınav yapılacak her alan için ayrı ayrı örnek sorular hazırlanmıştır. Aşağıdaki bağlantıdan örnek sorulara erişilebilir.

Adaylara duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)

Kaan Hoca tarafından yayınlandı

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir