Edebiyat dünyasının en mühim isimlerinden olmasına rağmen son dönem yayımlanan Kelebeğin rüyası isimli film ile duyulan Rüştü Onur, 3 Ağustos 1920’de Zonguldak ilinin bastonu ile meşhur Devrek ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası bir köy öğretmeni olan Mehmet Emin Onur, annesi ise Fikriye Hanım’dır.

Beni Hülasa isimli şiiri ile mest etmiştir Rüştü Onur:

Ben ölsem be anacığım
Nem var ki sana kalacak
Ceketimi kasap alacak,
Pardösömü bakkal
Borcuma mahsuben…
Ya aşklarım
Ya şiirlerim ne olacak
Ya sen ele güne karşı
Nasıl bakacaksın insan yüzüne
Hülasa anacığım
Ne ambarda darım
Ne evde karım var.
Çıplak doğurdun beni
Çıplak gideceğim

Evet, 12 Aralık 1942’de yani 22 yaşında verem hastalığından vefat eden Rüştü Onur, bizlere bu güzel dizeleri armağan etmiştir.

İsmi lise yıllarında Behçet Necatıgil -ki kendisi M. Çelikel Lisesi’nde lisesinden edebiyat öğretmenidir- ve şair arkadaşı Muzaffer Tayyip Uslu ile anılır. Zonguldak’ta çıkan dergi ve gazetelerde, İstanbul’da yayımlanan Değirmen mecmuasında şiir ve yazıları yayımlanır.

Ailenin en büyük oğlu olan Rüştü Onur’un Saffet ve Hüseyin adında iki erkek kardeşi vardır. Hayatı verem hastalığı yüzünden daima sıkıntı içinde geçer. Sağlığı kötüleşince İstanbul’a giderek Heybeliada’daki Senatoryumda tedavi görür. Senatoryumda bulunduğu sırada tanıştığı, aynı kurumda tifodan yatmakta olan Mediha Sessiz ile nişanlandı. Aynı yıl İstanbul’a giderek nişanlısının evine yerleşti. Nişanlısının 3 ay sonra tifodan ölümü üzerine kendi durumu da ağırlaştı. Beşiktaş’ta Şair Leyla Sokak’taki evinde 2 Aralık 1942’de yaşamını yitirdi. Ortaköy Mezarlığı’na defnedilir.

Rüştü Onur’un şiirlerini ve yazılarını, Salah Birsel 1956’da “Rüştü Onur” isimli bir kitapta toplar.

Edebiyat tarihimiz, Şinasi, Namık Kemal, Ziya Paşa, Tevfik Fikret, Ömer Seyfettin Ziya Gökalp, Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Sezai Karakoç, İsmet Özel gibi şairlerimiz ile süslü iken kim fark eder ki sayfaların, satırların arasında gizli kalmış Rüştü Onur’u değil mi ?

Kaan Hoca tarafından yayınlandı

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir