Bu konuyu irdelemek için aslında birkaç farklı bakış açısı geliştirmek gerekiyor. Çünkü edebiyat öğretmeni olmak sıradan herhangi bir öğretmenlik ya da meslek tercihi yapmak gibi değildir. Çünkü edebiyat hayatınızı etkileyecek bir meslektir.

Bu konuya net bir şekilde cevap vermek için başlıkta belirttiğimiz “Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olmak” cümleciğini parçalayarak incelemek gerek.

Türk dili: Bölüm üç anabilim dalı üzerine kuruludur. Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı ve eski-yeni Türk Dili. İşte bu başlık Türk dilini okumak isteyenlerin düşünmesi içindir. Türk dili ile ilgili derslerde, Türkçenin önemi, Türkçenin tarihi devirleri, Köktürkçe, Uygurca, Karahanlı Türkçesi ve Türkiye Türkçesi gibi dersler okutulmaktadır.

Edebiyat: Yeni Türk Edebiyatı ve Eski Türk Edebiyatı diye ikiye ayırırız. Derslerin temel mantığı eskiden yazılmış ve klasikleşmiş metinleri(gazel, kaside, mesnevi gibi) ve günümüz modern metinleri (roman, hikâye şiir gibi) okumak, analiz etmek, derinlerine nüfuz etmek, şairlerini ve yazarlarını eserle karşılaştırarak okumak gibi derin okumalar yapmak gibi farklı etkinliklere sahiptir.

Öğretmen Olmak: Maalesef birçoğumuz tercih yaparken bu başlığı çok değerlendirmeye almadığı için ileride sıkıntı yaşıyorlar. Öncelikle öğretmen olmak istiyor muyuz, öğretmen olmak bizi mutlu eder mi, insanlara bir şeyler anlatmak ister miyiz, sabırlı mıyız, sevecen miyiz, insanları sever miyiz gibi onlarca soruyu kendimize sormalı ve vereceğimiz cevaptan hareketle kendimizi değerlendirmeliyiz.

Yukarıdaki başlıkları tek tek inceleyip hepsini birden harmanladığınızda edebiyat öğretmeni olmak istiyorum ya da istemiyorum seçeneklerinden hangisinin size uygun olup olmadığının cevabını bulursunuz. Bu aşamadan sonra kendinize sormanız gereken bir soru daha vardır:

Türkiye’de öğretmen olmak ve edebiyat öğretmeni olmak

Bugün haberlere, gazetelere bir göz gezdirin, sürekli atanamayan öğretmen haberleriyle muhatap olur ve hiç okumadan bile geçersiniz. Şunu unutmayın ki, Türkiye’de öğretmen açığı olsa da her sene ortalama 30 bin civarında öğretmen atanmaktadır. Ve şu anda atanmak isteyen, mezun durumda 300 bin civarında öğretmen vardır. Bunların ne kadarı edebiyat öğretmeni dir bilmiyorum. Diyeceğim o ki öğretmen olarak atanmak öyle kolay bir iş değildir. Ha şu da var ki, edebiyat dersi liselerde saat olarak en fazla olan derslerden biridir. Bu yüzden her sene bin ile iki bin arası edebiyat öğretmeni atanmaktadır. Diğer branşlara göre atanma ihtimali yüksektir.

Edebiyat öğretmenliği ile ilgili sormak istediklerinizi bu başlık altından cevaplayabilirim.

Kaan Hoca tarafından yayınlandı

Ankara'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan yazar, evli ve hiç çocuk babasıdır.

Sohbete katılın

4 yorum

  1. Türk edebiyatı öğretmeni olmak için hangi sınavlara girmeli ve kaç puan almalıyız. Türk Edebiyatı öğretmenliğini nasıl kazanırız.

  2. öğretmen olmak o kadar zormu? ve söylediğiniz bir takım üzüntülü sözler insanı gerçekten öğretmen olmaktan korkuluyor

  3. Ben trakya Üniversitesinde Türk dili ve edebiyatı okuyorum henüz birinci sınıf olmama rağmen iş olanaklarını ve atama puanlarını takip ediyorum ilk seneden kpss ye çalışmaya başladım çünkü mezun olduktan sonra atanamamak beni korkutuyor öğretmenlik dışındaki mesleklerde hep torpil şartmış bu konuda ben yetersizim sizden ricam rakiplerimin daha çok önünde olabilmek için ne yapmam gerekiyor neye çok çabalamam gerekiyor öğrenmek istiyorum ayriyetten yeni dil öğrenmeye başladım

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir